S návratom k pestovaniu vlastného ovocia a zeleniny na záhradke sa zaváranie teší väčšej obľube medzi ľuďmi. Stačí si zaobstarať tlakový zavárací hrniec, niekoľko desiatok pohárov, samozrejme suroviny a zaváranie sa môže začať.
Vedeli ste, že za nápad zavárania potravín vďačíme francúzskemu kuchárovi menom Nicollas Aperto? Ten približne pred dvoma storočiami vo svojej kuchyni začal konzervovať potraviny na dlhšiu dobu práve pomocou sterilizácie. Nápad s potravinou v plechovej konzerve mal pôvodne uľahčiť život vojakom. Však sú to často vojny, ktoré napomáhajú technologickému rozvoju. Postupom času plech nahradilo sklo a dnes už je zaváranie bežnou domácou činnosťou.
Ako a v čom zavárať
Opakovanie je matka múdrosti, a tak nebude na škodu si pripomenúť proces zavárania. Poháre zavíčkujeme a následne sterilizujeme pri teplote okolo 85 °C. Sterilizácia môže prebiehať buď v horúcej vode alebo v pare. Práve vďaka zakonzervovaniu je použitá surovina chránená pred mikroorganizmami a následným pokazením sa vplyvom baktérií.
Vysoká teplota spôsobí vytlačenie nadbytočného vzduchu z pohára. Z fyziky vieme, že vzduch po vychladnutí zmenší svoj objem. Tým v pohári po vychladnutí vzniká podtlak, ktorý vcucne viečko a pritlačí ho na kraj pohára. Vo výsledku je tak potravina zakonzervovaná – uchovaná vo vzduchotesnom prostredí.
Väčšina ľudí si pod pojmom zaváranie predstaví typický valcový zavárací hrniec, ale nie je to zďaleka jediná nádoba, v ktorej je možné zavárať. Zeleninu a ovocie pravdepodobne zavaríte vo vodnom kúpeli v zaváracom hrnci. Ten je ďalej opatrený pokrievkou a predovšetkým teplomerom na kontrolu teploty vo vnútri neho. Avšak zavárať môžete aj v tlakovom hrnci alebo v rôznych rúrach: elektrickej, plynovej, teplovzdušnej či dokonca aj v mikrovlnnej rúre.
Zavárame v tlakovom hrnci
Pretože sa jedná o jeden z najčastejších spôsobov ako spracovať úrodu zo záhradiek, tak sa na neho pozrieme o niečo bližšie. Na začiatok vám dáme jedno varovanie. Strážte si čas. Najmä ovocie ide veľmi ľahko rozvariť, keď presiahnete dobu sterilizácie.
Celý postup zaváranie v bodoch:
- vložte druhé dno do hrnca (zvyčajne malý rošt alebo mriežku)
- nalejte vodu do výšky okolo 2 až 3 cm
- umiestnite nachystané poháre s potravinou do hrnca a utesnite pokrievkou – tlakový ventil ale musí zostať odkrytý
- zľahka zahrievajte hrniec na miernom plameni – cca 5 až 10 minút
- až z ventilu začne unikať stĺpec pary, dajte naň uzáver
- nechajte poháre s pokrmom variť asi 5 minút
- stiahnite plameň a hrniec odstavte – počkajte aspoň 10 minút, než sa steny hrnca schladia
- odstráňte uzáver z ventilu a môžete otvoriť hrniec
Po vytiahnutí pohárov by ste mali skontrolovať jednotlivé viečka, či dobre priliehajú. Keď tak ich ručne dotiahnite. Odporúča sa nechať čerstvo sterilizované poháre cez noc vychladnúť. Umiestniť by ste ich mali na suché miesto s teplým povrchom, napríklad na kuchynskú linku.
Kam s kompótmi?
Úroda bola veľká a vám sa ju podarilo celú spracovať, ale nie ste všetky tie kompóty, čalamády a marmelády schopní skonzumovať ihneď. Potom by ste mali svoje pokrmy uskladniť na nejaké miesto, kam nesvieti priame slnečné svetlo. Nemusí sa jednať o chladné priestory v chladničke. Bohato si vystačíte s poličkami v garáži, špajzi alebo v pivnici.