Zvládate prípravu kávy ako z obľúbenej kaviarne? Ak nie, je čas sa to naučiť. Nielen že sa nejedná o žiadnu vedu, ale veľakrát nepotrebujete ani drahý pákový kávovar!
Kto si vie predstaviť deň bez kávy, nech hodí kameňom
Že si neviete bez kávy predstaviť deň? Urobte si z pitia kávy nielen vášeň, ale aj príjemný rituál. Stlačiť tlačidlo na kávovare vie každý, ten pravý zážitok ale prichádza s prípravou kávy, kedy ju pomaly nameliete, filtrujete a potom s chuťou vypijete. Pekne v tomto poradí.
Ručný vs. elektrický mlynček na kávu
Mletá káva všeobecne nevydrží dlho čerstvá so zachovaním potrebných látok a vône. Na kúpu mletej kávy teda rovno zabudnite. Zaobstaranie mlynčeka je pre kávových fajnšmekrov skrátka must-have, ak chcete skutočne kvalitnú kávu. Vďaka vlastnému namletiu navyše môžete zvoliť i hrubosť kávy, presne podľa nasledujúceho spôsobu prípravy. Tak zo zŕn dostanete to najlepšie.
Ručný mlynček je lacnejší variant toho elektrického, a ak kávu pripravujete v menšom množstve, je úplne dostačujúci. Ideálne býva tiež na cesty, do auta, na dovolenku. Pokiaľ ste ale milovníkom kávy, ktorý pije niekoľko šálok denne a pripravuje ju pre viacerých členov rodiny či priateľov, potom by ste sa tiež mohli zomlieť. Príjemným vyslobodením v tomto prípade je mlynček elektrický, ktorý šetrne namelie kávové zrná sám bez mechanickej sily.
Ak si vyberáte druh kameňov, ktoré kávu melú, potom odporúčame tie keramické. Keramika sa totiž menej zahrieva a teda nehrozí spálenie kávy.
Teplota vody je kľúčová
Príprava filtrovanej kávy je umenie, ktoré vyžaduje pár pravidiel. Základným je, že na 1 liter vody pripadá 60 g kávy. Ideálna teplota vody je potom 94 ° C. Praktické sú preto rýchlovarné kanvice s možnosťou navolenia stupňov, prípadne špeciálne kanvičky na vodu, vďaka ktorým neprepásnete správny okamih teploty vody, pri optimálnej teplote začnú pískať.
Zvyšok už záleží na skúšaní a hľadaní toho, čo vyhovuje vám a čo vám tiež najviac chutí.
Nováčikom na trhu je aeropress
Aeropress sa začal predávať v roku 2005. V oblasti prípravy kávy je tak stále nováčikom. Jedná sa o populárny spôsob prípravy kávy, ktorý kombinuje filtrovanie kávy cez papier a použitia tlaku. Príprava v ňom je jednoduchá a rýchla celý proces vám zaberie 3 minúty času. Ideálne je tiež na cesty – tubus z odolného plastu sa len tak nerozbije.
Okrem rýchlosti je tiež šetrný k prírode. Stačí prepláchnuť papierový filter, zaistiť ho na dno tubusu, postaviť tubus na šálku, nasypať doň kávu namletú na hrubosť jemného piesku, naliať vodu, uzavrieť a zatlačiť piest, kým nebudete počuť syčanie. Hotovo!
French-press je vhodný pre začiatočníkov
Pre začiatočníkov je ideálny french-press. Do predhriatej nádoby stačí vložiť hrubo namletú kávu, zaliať ju horúcou vodou, premiešať a prikryť sitkom, ktoré by správne malo byť ponorené približne 1 cm pod hladinu. Po 4 minútach čakania stlačte sitko ku dnu nádoby a kávu môžete podávať.
Jednoduchá príprava kávy pomocou V60
V poslednej dobe sa príprava kávy pomocou tzv. V60 stala mimoriadne populárna. Nehľadajte pod týmto názvom nič zložité. Potrebujete len dripper, ako sa nádoba, ktorá pripomína lievik, nazýva, a papierové filtre. Dripper položte na pripravenú šálku, vložte do neho filter, zalejte vodou, ktorú potom vylejte. Voda zbaví filter pachové chuti a zahreje šálku. Potom do dripperu nasypte kávu o hrubosti jemného piesku a zalejte malým množstvom vody. Po ďalších 30-40 minútach pomaly dolejte zvyšok vody. Príprava kávy vám zaberie okolo 3 minút.
Prečo na prípravu kávy zvoliť vacuum pot
U nás zatiaľ nie je tak bežný, ale rozhodne stojí za zmienku. Reč je o tzv. vacuum pote, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako výbava chemického laboratóriá, avšak príprava kávy v ňom je naozaj jednoduchá. Do spodnej banky dajte studenú vodu, a nechajte ju variť pomocou kahanu. Para potom začne stúpať do hornej nádoby, v spodnej vznikne vacuum. Kávu nasypte vo chvíli, keď je takmer všetka voda vyparenej. Miešajte približne minútu, potom zhasnite kahan. Podtlakom začne káva stekať dole.
A ktorý spôsob prípravy kávy zaujal vás? Vyskúšate?
Alebo preferujete čaje?