Rozhodujete sa, akým spôsobom u vás doma vyriešiť ohrev vody? Pozrite sa na porovnanie dvoch možností: prietokový ohrievač vody a bojler na teplú vodu. Prehľadné porovnanie vám pomôže rozhodnúť sa pre variant, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
Ohrev vody v rodinných domoch je spojený s celým radom otázok a nemalými nákladmi. Medzi dostupné riešenia pre získanie teplej vody patrí bojler a prietokový ohrievač vody. Ak sa nedokážete medzi týmito variantmi rozhodnúť, je nutné pozrieť sa na ich hlavné rozdiely.
Ťažko totiž ihneď povedať, ktorý z nich je lepší. Záleží predovšetkým na vašich potrebách.
Prietokový ohrievač vody
To, akým spôsobom funguje prietokový ohrievač vody, je pomerne jasné už z ich názvu.
Ako funguje prietokový ohrievač vody?
Nevytvárajú žiadnu zásobu teplej vody a spravidla sú umiestnené blízko samotného vodovodného kohútika. Voda sa ohrieva až v momente, kedy ohrievač zopne. To sa stane pri otočení kohútika s teplou vodou.
Výhody prietokového ohrievača
- Teoreticky tak máte k dispozícii neobmedzené množstvo teplej vody, čo je jedna z hlavných výhod prietokového ohrievača.
- Medzi tie ďalšie patrí úspora miesta. Moderné modely sú malé a tiché.
- Neprehliadnuteľným kladom sú minimálne tepelné straty. Teplá voda sa nestihne na ceste ku kohútiku ochladiť.
Prietokový ohrievač vody a jeho nevýhody
- Za hlavné nevýhody možno považovať nutnosť naučiť sa s ohrievačom správne pracovať. Teplota vody sa mení spoločne s prietokom. Ak chcete upraviť teplotu vody, musíte prietok regulovať. Riešením môže byť termobatéria. Tá je však drahšia.
- Investícii sa nevyhnú ani majitelia starších elektroinštalácií. Ohrievač je náročný a prudké zvýšenie spotreby elektrickej energie by mohlo u starších inštalácií spôsobiť výpadok.
- V neposlednom rade počítajte s tým, že pre každé miesto, kde potrebujete teplú vodu, musíte zakúpiť samostatný ohrievač.
Ideálnym riešením môže byť práve prietokový ohrievač s nízkou spotrebou. Pri výbere prietokového ohrievača vody máte dve možnosti.
Plynový prietokový ohrievač
Funguje úsporne a spoľahlivo, pretože vám poskytne možnosť regulovať teploty vody. Dôležitý je však fakt, že plynový ohrievač nefunguje bez vyvložkovaného komína z nerezu.
Naopak sa plynový prietokový ohrievač hodí do malých priestorov.
Počiatočná investícia je vyššia a zvyšujú ju práve náklady na stavbu rozvodov.
Nezabudnite na pravidelnú starostlisť!
Elektrický prietokový ohrievač
Elektrický prietokový ohrievač vody reguluje teplotu vody 30 až 60 stupňov Celzia plynulo. V tejto skupine si ale musíte vybrať z dvoch druhov:
- tlakový prietokový ohrievač vody – voda na viacerých miestach
- beztlakový prietokový ohrievač vody- odber len z jednej batérie
NÁŠ TIP: Najväčšou výhodou na prvý pohľad zlého riešenia je úspora vody aj energií. V priebehu dňa sa mení vysoká a nízka tarifa za elektrinu. Vykonávajte domáce práce práve vtedy a ušetrite.
Ideálnym miestom pre tieto ohrievače vody sú:
- umývadlá na chate
- umývadlá v technických miestnostiach
- umývadla len na príležitostné používanie
Pre milovníkov dlhých teplých spŕch odporúčame elektrický tlakový prietokový ohrievač vody.
Ako riešiť ďalšie problémy s vodou v domácnosti sa dočítate tu.
Bojler na teplú vodu
Ako funguje bojler?
Na bojler v slovenských domácnostiach narazíte častejšie. Voda v ňom sa priebežne dohrieva a bojler je možné nastaviť tak, aby sa spínal iba v lacnom tarife vášho dodávateľa elektriny. Výhodou je využitie jedného bojlera pre celý dom a všetky zdroje teplej vody.
Bojler na teplú vody a jeho nevýhody
Nevýhody sa prejavujú v momente, keď zle odhadnete objem bojleru, prípadne potrebujete naraz viac teplej vody. Bojler má obmedzenú kapacitu, a preto ak miniete všetku vodu, musíte počkať, než sa ďalšia v bojleri dohreje. Bojler tiež vyžaduje dostatok voľného miesta pre inštaláciu a pri priechode dlhším potrubím dochádza k tepelným stratám.
Verdikt plynový/elektrický prietokový ohrievač vody či radšej bojler na teplú vodu?
Výhody a nevýhody hovoria jasne. Prietokový ohrievač je vhodným riešením pre domácnosti s nízkou a nárazovou spotrebou teplej vody. Rodiny do dvoch členov si s ohrievačom určite vystačia.
Naopak časté spínanie kvôli vyššej spotrebe teplej vody je veľmi nehospodárne a v takom prípade je vhodnejšia voľba bojler. Pre domácnosti s nestálou prevádzkou dáva zmysel zamyslieť sa nad obstaraním kombinovaných bojlerov. Tie až do vyčerpania zásob fungujú ako klasický bojler. Akonáhle teplá voda dôjde, majú schopnosť dohrievať vodu rovnako rýchlo ako prietokový ohrievač.
Ako doma ušetriť vodu, sa dočítate aj v tomto článku.