Zatvorené posilňovne vám fyzičku predsa nepokazia. Kúpte si domov 8 fitness pomôcok. Viete, ktoré pomôcky na cvičenie, ktoré vás udržia vo forme? My áno! Poďme sa do toho spoločne pustiť!
Chýba vám pohyb? Kilá idú hore a výdrž dole? Nečakajte, až si zase budete môcť zacvičiť vo fitku. Doma to ide tiež. Už za pár desiatok eur si zaobstaráte praktických pomocníkov na domáce cvičenie. Ktoré sú tie najlepšie fitness pomôcky?
Pomôcky na cvičenie č. 1: podložka
Podložka je základ. Na tej si zacvičíte rad cvikov s vlastnou váhou, pretiahnete u jogy, ale tiež pomôže u cvikov s pomôckami, pretože tlmí nárazy a zamedzuje otlačeninám. Pokiaľ máte hladkú podlahu, určite voľte protišmykovú podložku, ktorá vám nebude nikam ujíždět.
Kardio pomôcky č. 2: Švihadlo
Ak máte dostatočne vysoké stropy a istotu, že nebudete skákaním rušiť susedov, bežte do švihadla. Za 10 minút skákania spálite toľko kalórií, ako keby ste behali 30 minút. Ešte lepšie ako klasické švihadlo, je záťažové švihadlo, ktoré tréning poriadne zintenzívni.
Pokiaľ chcete precvičiť celé telo, zlepšiť si fyzičku a posilniť kardiovaskulárny systém, je švihadlo jasná voľba.
Veľká výhoda je aj v jeho nízkej obstarávacej cene.
3. Balančné pomôcky
Trápia vás bolesti chrbta a chcete si poriadne spevniť stred tela? Balančné pomôcky vám nesmú chýbať. Cez deň na nich môžete sedieť a aktivovať si tak svaly aj pri práci na počítači.
Pri samotnom cvičení potom potrénujete hlboké svaly a posilníte stred tela, čo povedie k lepšiemu držaniu tela i rovnováhe. Na balančných podložkách možno drepovať, kľukový i napríklad skákať.
Na gymnastickej lopte sa potom navyše ešte parádne pretiahnete a uvoľníte.
4. Fitness pomôcky: posilňovacie gumy
Expandéry, ako sa posilňovacie gumy nazývajú, môžete použiť na preťahovanie aj k samotnému cvičeniu. Vďaka tomu, že pri cvičení s gumou udržujete konštantné svalové napätie, pracujú svaly pri každej fáze pohybu.
U činiek je odpor len v jednom smere.
Obstarávacia cena nie je vysoká a náročnosť na miesto je úplne minimálna.
Vyberať môžete z celogumových expanderov, aj z takých, ktoré majú na oboch stranách madlá pre ľahšiu manipuláciu.
Vhodné sú na precvičenie celého tela aj na rehabilitačné cviky.
5. Činky
Jednoručné činky sú základ domácej posilňovne. Vhodné sú ako k posilňovaniu, tak i k zintenzívneniu kardia. Zaobstarať si môžete hneď niekoľko hmotnosťou, najčastejšie od 0,5 kg do 2,5 kg.
Činky sú veľmi skladné, lacné a tiež variabilné. Precvičia a posilní nielen hornú polovicu tela. Cvičiť s nimi môžete aj drepy a výpady a posilniť si tak aj spodnú časť tela.
6. Závesný posilňovací systém
Ak si chcete precvičiť naozaj celé telo, a to len so svojou váhou, nemal by vám doma chýbať závesný posilňovací systém. Ten tvoria dva popruhy s madlami, ktoré zavesíte k stropu alebo napríklad nad dvere.
Zvýšite si fyzičku, flexibilitu tela i rovnováhu.
Cena je vyššia než u predchádzajúcich pomôcok, ale stojí za to.
Jediné, čo budete potrebovať je pevné ukotvenie a dostatok miesta pre cvičenie.
7. Kettlebell
Železná guľa s držadlom možno pôsobí na prvý dojem trochu desivo, ale cvičenie s ňou je oveľa rozmanitejšie ako napríklad s činkami. Umožňuje totiž pohyb do všetkých strán a zapojenie svalov, o ktorých ste nevedeli.
Vyberať môžete z niekoľkých rôznych váh, najnižšia je 4 kg.
Samotné cvičenie pomáha najmä spevniť stred tela, zvýši vašu vytrvalosť, urýchli chudnutie a tiež pomôže odstrániť bolesť chrbta.
8. Relaxačná pomôcka: Masážny valec
Penový valec s malými výstupkami (aj bez) využijete ako na cvičenie, tak aj k masáži natiahnutých partií. Cvičenie s masážnym valcom pomáha zmierniť svalovú stuhnutosť a je skvelé k rehabilitačnému cvičenie.
Pokiaľ chcete zmierniť bolesť svalov po náročnom posilňovaní, hodí sa zaradiť na koniec tréningu aj pár cvikov s penovým valcom. Je dokonca aj vedecky overené, že bolesť naozaj zmierňuje.
A potom si doprajte príjemnú relaxáciu alebo meditáciu.