Zámková dlažba sa radí medzi najvýhodnejšie spôsoby, ako spevniť terén v okolí domu. Využiť ju môžete na budovanie chodníkov, parkovacích miest, prípadne podkladu pod terasu. Navyše, v dnešnej dobe zoženiete rôzne typy dlažby, ktoré viete po farebnej stránke jednoducho zladiť s fasádou vášho domu. Aby vám však dlažba dlho bezproblémovo slúžila, je potrebné dbať na kvalitu. A to nielen v rámci materiálu, ale aj spôsobu kladenia. Aký postup zvoliť a na ktoré časté chyby si dávať pozor?
Kladenie zámkovej dlažby neuponáhľajte
Najmä v prípade nových rodinných domov sa mnohí dopúšťajú zbytočnej chyby, že dlažbu pokladajú ešte pred dokončením stavebných a terénnych prác. Prečo sa tomu vyvarovať a nechať kladenie dlažobných kociek až úplne na koniec? Vezmite si len všetky tie ťažké stroje, ktoré vám celý deň chodia po záhrade. Pokiaľ by ste už mali položenú novú dlažbu, s takmer stopercentnou istotou by vám ju minimálne znečistili, v horšom prípade poprevaľovali.
Ukladanie dlažby si preto nechajte ako čerešničku na záver stavby. V ideálnom prípade ju pokladajte až v čase, keď budete vykonávať terénne úpravy záhrady. Možno vám napadnú nové spôsoby usporiadania záhrady, ktorým následne môžete prispôsobiť aj dlažbu. Všetko tak bude pekne ladiť a vy sa môžete tešiť z okolia domu presne podľa vašich predstáv.
Čo budete potrebovať na pokládku zámkovej dlažby?
Ešte predtým, ako sa vrhnete na kladenie zámkovej dlažby, si poriadne premyslite postup jej kladenia. Kde budete začínať a kde končiť? Proces plánovania neunáhlite. Ako sa hovorí, dvakrát meraj a raz rež. Pokiaľ už raz dlažbu položíte a následne zistíte, že vám akosi nevyhovuje, odstrániť ju a vrátiť terén do pôvodného stavu môže byť pomerne komplikované.
Na položenie zámkovej dlažby budete potrebovať niekoľko základných pomôcok. Nevyhnutnosťou je meracie pásmo s dostatočnou dĺžkou. Následne sa nezaobídete bez kamennej drviny, resp. vápenného štrku a piesku. Ten si nechajte naviezť na záhradu a na jeho distribúciu použite fúrik. Myslite na to, že okraje zámkovej dlažby je dobré spevniť kamennými obrubníkmi, ktoré zoženiete v stavebninách. K základným pomôckam patrí taktiež lopata, metla a vibračná doska.
No a nezabúdajte ani na ochranu vášho zdravia – zakúpte si kvalitné pracovné rukavice. Ako vybrať pracovné rukavice?
- zvážte, s akými predmetmi, látkami budete pracovať (tupé predmety, horúce/studené predmety, toxické chemikálie, elektrické zariadenia)
- vždy sledujte bezpečnostné normy (EN 388, EN 407, EN 374, EN 511)
- vlastnosti, ktoré by mali rukavice mať (antivibračné, jednorázové, chemicky/tepelne odolné, pudrované/nepudrované rukavice)
- materiál rukavíc (koža, bavlna, latex, kevlar, nitril, skelné vlákno)
Ako pokladať zámkovú dlažbu?
Prvým krokom pri pokladaní zámkovej dlažby je výkop jamy hlbokej približne 30 centimetrov v oblasti, kde bude dlažba položená. Miesto výkopu si starostlivo premerajte a vyznačte. Menšie výkopy zvládnete aj sami, no pokiaľ chcete dlažbu pokladať na väčšiu plochu, zvážte bager. Ten vám ušetrí množstvo času a námahy.
Spevnenie podkladu
Po vykopaní jamy jej dno spevnite pomocou vibračnej dosky. Ako podklad pod zámkovú dlažbu môžete zvoliť betón, avšak toto riešenie nie je veľmi časté. Vrstva betónu totižto nedokáže prepúšťať vodu, a preto sa následne na dlažbe môžu vytvárať kaluže. Z toho dôvodu sa obvykle používa geotextília pod zámkovú dlažbu, ktorá zabráni prerastaniu rastlín a zároveň veľmi dobre prepúšťa vodu.
Nezabúdajte! Pri pokladaní zámkovej dlažby myslite na odtekanie vody. Podklad by nemal byť úplne vodorovný, ale odporúča sa vyhotoviť ho pod malým uhlom. Na prvý pohľad prakticky ani neuvidíte, že dlažba je „šikmo“, no odtekanie vody bude oveľa efektívnejšie.
Vrstva kamennej drviny a kladenie obrubníkov
Na spevnený podklad nasypte približne 20-centimetrovú vrstvu kamennej drviny, ktorú je taktiež dôležité zarovnať a spevniť vibračnou doskou. Tento krok je veľmi podstatný, a preto dbajte na to, aby ste nevynechali ani najmenší kúsok plochy. Pred spevňovaním vibračnou doskou osaďte obrubníky, ktoré oddelia dlažbu od okolitej zeminy.
Vrstva piesku
Po zarovnaní a spevnení kamenného pokladu na neho nasypte približne 5-centimetrovú vrstvu piesku. Ten dorovná drobné nerovnosti a zabezpečí dokonalú plochu na dosadnutie dlažobných kociek. Vrstvu piesku vyrovnajte pomocou sťahovacej laty, ktorú zakúpite v predajni stavebného náradia.
Ukladanie dlažby
Dlažobné kocky ukladajte na podklad tak, aby medzi nimi zostala medzera 3 až 5 milimetrov. Spôsob pokladania dlažby je predurčený tvarom jej kociek. Buď do seba zapadajú ako puzzle, alebo ich môžete klásť ľubovoľne vedľa seba. Po uložení nasypte na kocky malú vrstvu piesku, ktorá bude slúžiť na špárovanie. Pomocou metly ho rozneste po celej dlažbe, aby zapadol do jednotlivých škár. Zarovnanie kociek vykonajte pomocou vibračnej dosky s gumovým nástavcom, aby sa dlažba nepoškodila. Zvyšný piesok pozametajte a následne vám už neostáva nič iné, ako sa pokochať výsledkom vašej tvrdej práce!
Zaujímavosť:Inovatívnym moderným riešením je LED zámková dlažba. Jednotlivé kocky sú vybavené LED svietidlami, ktoré v noci rozžiaria chodník, terasu či príjazdovú cestu.
Zdroj obrázka: magmaled.sk
Položenie betónovej dlažby
Ak sa pýtate, ako položiť dlažbu vyrobenú z betónu, odpoveď je jednoduchá – úplne rovnako ako klasickú zámkovú dlažbu! Betónové dlažobné kocky sa často vyrábajú vo väčších rozmeroch, pričom sa vyznačujú veľmi dobrou odolnosťou voči záťaži a poveternostným vplyvom. Sú tak skvelou alternatívou ku klasickým zámkovým dlažobným kockám.
Položenie dlažby z prírodného kameňa
Dlažba z prírodného kameňa sa v dnešnej dobe teší veľkej obľube. Zaujme najmä svojím unikátnym výzorom, ktorý pekne oživí okolie domu. Jednotlivé dlažobné kocky z prírodného kameňa sa mierne líšia tvarom a veľkosťou, na čo je potrebné pri kladení myslieť. Taktiež je podstatné brať do úvahy skutočnosť, že dlažobné kocky z prírodného kameňa sú obvykle o niečo vyššie ako kocky zámkovej či betónovej dlažby.
Hĺbka výkopu by mala byť podobná ako v prípade zámkovej dlažby. Okrem toho počítajte s hĺbkou naviac v závislosti od výšky dlažobnej kocky. Ako podklad použite vápenný štrk, ktorý je pred pokladaním dlaždíc potrebné zarovnať sťahovacou latou a spevniť pomocou vibračnej dosky. Na takto pripravený podklad môžete priamo ukladať prírodné kamene. Na špárovanie sa využíva buď piesok, alebo jemnejší štrk.
Praktický tip: Dlažba z prírodného kameňa je vhodná aj v prípade zakrivených plôch. Najprv dlažobné kocky naukladajte pozdĺž vnútorného polomeru a následne ich ukladajte v priečnych radoch, vždy od vnútorného polomeru k vonkajšiemu.
Výhody zámkovej dlažby
Či už je to zámková dlažba na betón, alebo na iný typ podkladu, výhody sú jednoznačné. Medzi tie najväčšie patrí odolnosť voči zaťaženiu a poveternostným vplyvom. K hlavným benefitom sa radí aj pomerne dlhá životnosť, najmä v prípade kvalitných druhov dlažby. Jednotlivé dlažobné kocky umožňujú dobré presakovanie vody do pôdy, a nie sú tak potrebné ďalšie dodatočné riešenia odtoku.
Pokládka zámkovej dlažby cena
Pýtate sa, koľko vás bude stáť položenie zámkovej dlažby?
Zámková dlažba môže mať rôzne vzory a farby. Na jej výrobu sa používajú rozličné materiály, ktoré prirodzene ovplyvňujú jej cenu. Definovať tak presnú sumu, koľko vás bude stáť položenie zámkovej dlažby vo vašom prípade, je prakticky nemožné. Závisí to aj od toho, či si spravíte všetko svojpomocne, alebo využijete služby profesionálov.
Nezanedbateľnou premennou je tiež samotná plocha dlažby a náročnosť výkopov zeminy. Myslite však na to, že investícia do kvality sa vypláca a precízne položená zámková dlažba vám vydrží prakticky naveky.