Obývacia miestnosť je srdcom každej domácnosti a najfrekventovanejším miestom. Stretávame sa v nej s priateľmi a oddychujeme s rodinou. Prirodzene, každý z nej chce vyťažiť maximum bez ohľadu na jej veľkosť. Ako môžete vytvoriť priestrannú a útulnú obývačku vo svojom obľúbenom štýle? Poradíme vám podľa najnovších trendov pre rok 2019.
Najdôležitejšie je umiestnenie ťažiska
Ťažiskom sa nazýva najdominantnejší prvok interiéru, čo je v prípade obývacej miestnosti štandardne gauč. Jeho správne umiestnenie a samotný výber sú kľúčové, ak chceme plochu skutočne využiť čo najviac.
V bytoch býva obľúbeným miestom pre gauč roh pri okne, prípadne stena, ktorá je naň kolmá. Ide o vhodné riešenie za predpokladu, ak je stena s oknom užšia než ostatné. Od polohy ťažiska závisí poloha ďalších kusov nábytku a tzv. kotvy, čo je prvok, ktorý “ukotvuje” našu pozornosť.
Takou kotvou býva zvyčajne televízor umiestnený oproti gauču, prípadne krb alebo väčší obraz. Ide najmä o praktickosť a vaše rozhodnutie, nezabudnite však, že stred televízora by sa mal nachádzať vo výške očí. Aj takáto maličkosť dokáže výrazne ovplyvniť celkový dojem z priestoru a prispieva k celkovému komfortu.
Nechajte steny dýchať
Mnoho ľudí sa snaží natlačiť všetok nábytok čo najbližšie k stenám. Logicky to dáva zmysel, chceme predsa ušetriť čo najviac miesta, no práve túto informáciu natlačenie k stene komunikuje. Podľa dizajnérov stačí už len niekoľko centimetrov od steny, čo bude opticky pôsobiť priestrannejšie a voľnejšie.
Ak vám to priestor dovolí, môžete za gauč umiestniť skrinku siahajúcu do výšky zopár centimetrov pod výšku operadla. Tú môžete napríklad využiť pre ďalšiu dekoráciu, ktorá bude vytvárať s gaučom isté zátišie a prehlbovať priestor. Tiež pomôže, ak je gauč na nohách.
Pokiaľ ide o sedaciu súpravu, namiesto masívnej sedačky môžete použiť kombináciu viacero možností, ako napríklad dvojsedačka, kreslo a taburetka. Tieto môžete často tiež využiť ako extra úložný priestor. Namiesto masívnych kusok nábytku sa radšej rozhodnite pre jednotlivé kusy, ktoré môžete uložiť podľa seba a potrieb priestoru.
Sila farieb a svetla
Svetlo je absolútna nevyhnutnosť. Ak môžete, vpustite do svojej obývačky čo najviac prirodzeného svetla. Avšak nezabúdajte na svoje súkromie a zabráňte nežiaducim pohľadom okoloidúcich zvedavcov stiahnutím vonkajších žalúzii alebo sa nebojte siahnuť aj po novom luxusnom tienení typu deň a noc, ktorý oživí váš interiér, vďaka širokej škále farebných odtieňov. Tiež svetlu potom už nevytvárajte zbytočné prekážky a vyššie časti nábytku umiestnite ďalej od okna. Aj keď mu nestoja priamo v ceste a sú pri stene, opticky to pôsobí na priestor lepšie. V prípade závesov a záclon si vyberajte svetlejšie a priehľadnejšie materiály.
Tmavé časti miestnosti pôsobia stiesňujúco, preto sa v nich nebojte použiť umelé osvetlenie. Prípadne môžete použiť lampu na strop, ktorá má viacero nasmerovateľných žiaroviek.
Pri farbách je známe, že tmavšie odtiene priestor zmenšujú a naopak. Biele a svetlejšie odtiene farieb priestor zdanlivo rozšíria, preto ak chcete na jednej stene použiť tmavšiu farbu pre spestrenie, dbajte na to, aby išlo o najslnečnejšiu stenu. Ak sa vám páčia tapety, zvoľte motívy s menšími vzormi.
Nezabudnite tiež na podlahu. Čím svetlejšia farba, ktorá sa odtieňom približuje stenám, tým lepšie. Rovnaké pravidlá platia aj pre koberec, pričom je vhodné použiť menší kus a v jednej farbe. Avšak aj správnym výberom vzorov na koberci môžete priestor rozšíriť a spestriť.